USD33,08
EURO36,03
JPY0,209200
RUB0,373400
GBP42,91
EURO/USD1,09
BIST11.135,25
GR. ALTIN2.609,72
BTC64.397,37
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kripto para madenciliğinde elektrik maliyetlerinin rolü

Kripto para madenciliğinde elektrik maliyetlerinin rolü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar, getirisi ve gündemi ile her gün yeni kullanıcıları ağına katıyor. Dünya genelinde genişleyen kullanım ağı ile birlikte kripto para madenciliği de hem bireyler hem şirketler için ilgi çekici bir gelir kaynağı oldu. Ancak elektriğe ödenen bedel, madencilikte kârlılığını etkileyen kritik bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Maliyetin yüksek olduğu madencilikte, bazı madenciler genel maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak elektriğin daha ucuz olduğu ülkeleri tercih ediyor.  Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, dünyanın farklı bölgelerinde elektrik fiyatlarının madenciliğe olan etkisini yazdı.

 

Ucuz elektriğin madenciliğe etkisi

Madencilik faaliyetleri, özellikle enerji yoğunluğu yüksek olan kripto paraların kazımı aşamasında oldukça fazla elektrik tüketilir. Elektrik maliyetleri madencilerin kârlılığını doğrudan etkilediği için ucuz elektrik sağlayan ülkeler madenciler için tercih edilen bölgeler olmaktadır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına erişimleri sayesinde düşük elektrik maliyetleri sunabilen ülkeler madencilik konusunda bir miktar daha avantajlılar. Örneğin sıcak ülkeler güneş enerjisini aktif olarak kullanabildiği için madencilik maliyetlerini düşürebilmektedirler. Böylece madencilik faaliyetlerinin kârlılığını artmaktadır.

Madencilik için uygun ve ucuz ülkeler hangileri?

Araştırmalara göre farklı coğrafi bölgelerde madencilik faaliyetlerinin maliyetleri de farklı olabiliyor. Örneğin Avrupa bölgesi madencilik için pek uygun değilken, Orta Doğu ve Asya ülkeleri bu anlamda daha pozitif ayrışıyor. Son verilere göre Lübnan, kripto para madenciliği için en avantajlı ve ucuz ülkelerin başında gelirken bir Bitcoin üretiminin maliyeti ortalama 260-270$ civarı seyrediyor. Lübnan’ı İran, Suriye, Etiyopya ve Sudan takip ediyor.

Pahalı elektrik fiyatları ve beraberinde gelen zorluklar

Öte yandan yüksek elektrik maliyetlerine sahip ülkelerde madencilik daha zorlu hale gelebilir. Elektrik faturalarının yüksek olması madencilik faaliyetlerinin karını azaltabilir. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki yüksek elektrik fiyatları madencilik faaliyetlerini sınırlayabilir ve küçük ölçekli madenciler için zorlayıcı olabilir.

Madencilik için pahalı ülkeler 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Orta Doğu madencilik konusunda avantaja sahipken Avrupa kıtası bu konuda bir hayli pahalı kalıyor. İtalya bir Bitcoin üretimi için gerekli olan 200.000$’ı aşkın maliyetle en pahalı ülke olurken Avusturya, Belçika, Almanya, Hollanda ve İngiltere listenin devamında yer alıyor. Bu sebepten listedeki ülkelerde yapılacak madencilik faaliyetleri yüksek maliyetli ve karsız bir işlem olacaktır. 

 

Madencilikte ülkelerin rekabeti

Madencilikteki bu maliyet farklılıkları, ülkelerin yeni madencileri çekmek veya engellemek için kullandıkları bir rekabet unsuru haline geldi. Bazı ülkeler düşük elektrik maliyetleri ve teşvik programlarıyla madencileri çekmeye çalışırken, diğerleri yüksek elektrik maliyetlerini engel olarak kullanarak madencilik faaliyetlerini sınırlamaktadırlar.

Özellikle İran ve Çin gibi ülkelerde enerji tüketiminin yüksek olması kripto madenciliğinin yasaklanmasına yol açmıştır. Yüksek enerji talebi nedeniyle yerel elektrik ağlarına zarar verebileceği düşünülen kripto madenciliği, bu ülkelerde yasaklanmış veya kısıtlanmıştır. 

Öte yandan Kazakistan gibi ülkeler kripto madenciliğini desteklemekte ve bu faaliyeti teşvik etmektedir. Ülkede elektrik tüketiminin nispeten makul seviyelerde olması Bitcoin madenciliği gibi enerji yoğun işlemlere olanak sağlamaya devam ediyor. Ek olarak Kazakistan hükümeti bu potansiyeli değerlendirerek yerel kripto madencileri desteklemekte ve ülkenin ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Kripto Paraların Madencilik Algoritması

Ayrıca kripto paraların elektrik tüketimi, genellikle madencilik algoritmalarına, ağ boyutuna ve madencilik ekipmanlarının verimliliğine bağlı olarak değişebilir. Örneğin;

Bitcoin, Proof of Work (PoW) algoritması kullanır ve enerji yoğun bir madencilik işlemine sahiptir. Bitcoin madenciliği dünya genelinde büyük veri merkezleri ve madencilik çiftlikleri tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, Bitcoin madenciliğinin yıllık enerji tüketimi oldukça yüksektir ve toplam elektrik tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturabilir.

Ethereum, 2023 yılı başında getirdiği güncelleme ile enerji yoğun PoW algoritmasından Ethereum 2.0 güncellemesi ile Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçmiştir. Böylece madencilik faaliyetinin daha az enerji tüketerek daha az maliyetli hale gelmesinin önü açılmıştır.

Cardano da PoS algoritması kullanır ve bu nedenle enerji verimliliği daha yüksek bir kripto paradır. 

Solana, ölçeklenebilir ve enerji verimli bir blok zinciri olarak bilinir. Düşük ücretler ve hızlı işlem süreleri sunarken enerji tüketimini minimize etmeye çalışır.

Avalanche, enerji verimliliği sağlamayı amaçlayan özel bir konsensüs algoritması kullanır. Bu da enerji tüketimini minimize etmeye yardımcı olur.

Polkadot, PoS algoritması ile çalışır ve enerji tüketimi diğer PoW tabanlı blok zincirlerine göre daha düşüktür.

Madencilik faaliyetleri ile elektrik fiyatları arasındaki ilişki, kripto para piyasasındaki rolü çok önemlidir. Madenciler, elektrik maliyetlerini dikkate alarak faaliyetlerini yönlendirir ve ülkeler madencileri çekmek veya engellemek için enerji politikalarını şekillendirirler. Bu dinamik, kripto madenciliğinin geleceğini şekillendirmede önemli bir faktördür.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gelişmeleri Yakala ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!