USD33,08
EURO36,15
JPY0,211800
RUB0,375600
GBP42,91
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.598,65
BTC63.453,83
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. SEV Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı ile Eğitimcileri Destekliyor

SEV Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı ile Eğitimcileri Destekliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremin etkilediği bölgelerde eğitimciler arasındaki topluluk dayanışmasının güçlendirilmesi, duyarlılık ve iş birliğinin önemi uzmanlarca vurgulanıyor. Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) bu konuda önemli bir adım attı ve depremden etkilenen bölgelerde görev yapan eğitimciler için Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı’nı hayata geçirdi. 21-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen programın ilk uygulamasında, bölge okullarında görev yapan her branştan ve seviyeden 93 öğretmen ve yöneticiye afet sonrası destek eğitimi verildi.

Depremden etkilenen illerde görev yapan öğretmenlerin yanında olmanın ve onların duygusal ve profesyonel ihtiyaçlarını karşılamanın önemini bilen SEV, eğitimcilerin mesleki gelişim ve değişime uyum sağlayabilmesi amacıyla Afet Sonrası Öğretmen Eğitim Destek Programı’nı düzenledi. Program, 21-25 Ağustos tarihleri arasında SEV Okulları Tarsus Kampüsü’nde gerçekleşti. 

 

Programa 586 öğretmen başvurdu

586 öğretmenin başvurduğu eğitim ve sosyal etkinlik programı; SEV Araştırma ve Etki Departmanı, Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus SEV İlköğretim Kurumları ile Porta Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık iş birliğinde gerçekleştirildi. Eğitim programına; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Adana, Kilis, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ve Mersin’de devlet okulları ve özel okullarda görev yapan, her branştan ve seviyeden öğretmenler ve yöneticiler katıldı. 

 

Eğitimcilere 5 gün boyunca yüz yüze eğitim verildi

Program kapsamında, Porta Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık eğitmenleri tarafından katılımcılara eğitimler verildi. 

5 günlük yüz yüze eğitimde katılımcılara;

  • Travma-afet-depremin psiko-sosyal etkileri,
  • Öğretmenin travma sonrası ruh hali ve psikolojik sağlamlığı,
  • Farklı yaş dönemlerinin travmadan etkilenmesi ve uygun müdahaleler,
  • Travma sonrası eğitim ortamında müdahaleler,
  • Travma sonrası sınıf ve okul yönetiminde dayanışma, paylaşım ve ekip çalışması,
  • Okul yöneticilerine yönelik destek çalışmaları başlıkları altında eğitimler verildi. 

“İhtiyaçlara daha doğru yanıt verebilmek adına öğretmenlerimizin yanındayız.” 

Programla ilgili görüşlerini paylaşan SEV Genel Müdürü Prof. Dr. Güray Erkol, “Afetler yaşandıktan sonra zaman içinde ihtiyaçların değiştiğini biliyoruz. SEV olarak bölgede eğitimin nitelikli bir şekilde devam etmesini sağlamaya katkı sunmak için sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Programın ilk uygulaması olan bu eğitim, bölgede canla başla çalışan 93 öğretmenimizi bir araya getirdi. Nicelerine ulaşmayı hedefliyoruz. Öğretmen iyi olursa, öğrenci iyi olur. Öğretmen ve öğrenci iyi olursa; sınıf, okul, toplum, ülke ve dünya iyi olur. Daha güzel bir yaşam ve dünya için öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

93 öğretmen, ayda bir kez çevrim içi süpervizyon ve destek seminerleriyle desteklenecek 

93 öğretmenin katılımıyla devam eden programda; Ekim ayından itibaren, 2023-24 eğitim öğretim yılı boyunca ayda bir kez çevrim içi süpervizyon ve destek seminerleri de düzenlenecek. Gerçekleşecek seminerlerde katılımcılara sınıf uygulamalarına yönelik eğitimler verilecek.

 

Program Türk Filantropi Vakfı (TPF) tarafından fon sağlanıyor

 SEV Afet Hesabı Fonu ile hazırlanan Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı’na TPF de fon desteği sağlıyor. Sağlanan fon ile program kapsamında daha fazla projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Afet Sonrası Öğretmen Destek Programı’na Teknosa, Pegasus, Hayat Su, Yapı Kredi Kültür Yayınları gibi kurumsal firmalar ürün desteği ile sponsor olurken, bireysel bağışlar da alındı. 

Programa katılan öğretmenler, kendi okullarına döndüklerinde travmaya duyarlı bir okul ortamı sağlayacak

SEV, proje ile bölgedeki öğretmenlerin, öğrenme ortamını çocukların iyi olma halini destekleyecek ve eğitimi nitelikli olarak sürdürecek şekilde düzenlemelerini sağlamayı amaçlıyor. Eğitimi alan öğretmenlerin kendi okullarına döndüklerinde travmaya duyarlı bir okul ortamı sağlama ve eğitim-öğretimi çocukların iyi olma halini gözeterek sürdürme konusunda farkındalık yaratmaları ve bu bakış açısını kendi kurumlarında yaygınlaştırmaları hedefleniyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gelişmeleri Yakala ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!