USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.156,26
  1. Haberler
  2. Eğitim
  3. SosyalBen’den Çocuklara: Beceri Geliştirme Merkezi

SosyalBen’den Çocuklara: Beceri Geliştirme Merkezi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SosyalBen Vakfı, afet dönemi çalışmaları kapsamında Umut Tırı’nın ardından, depremden etkilenen çocuklar için iki Beceri Geliştirme Merkezi (BEGEM) hayata geçirdi.

23 Nisan’da Hatay’da ve 24 Nisan’da Adıyaman’da açılışı yapılan bu iki merkez, SosyalBen Vakfı’nın eğitici ve öğretici atölye çalışmalarıyla oluşturduğu psikososyal desteğin sürekliliğini sağlarken; bölgedeki çocukların fiziksel ve sosyal beceri kayıplarını önlemek adına da önemli bir görev üstlenecek…

Depremden etkilenen çocuklara, uzman psikologlarca hazırlanan SosyalBen Vakfı atölyelerini ulaştırarak psikososyal destek sağlamayı ve çocuklardaki fiziksel ve sosyal beceri kaybını önlemeyi hedefleyen Beceri Geliştirme Merkezi (BEGEM), Çimko, Mavi, Migros, Nestlé Nesquik ve Vestel’in destekleriyle hayata geçiyor. Güvenli, eğitici, öğretici ve çocuk dostu bir merkezde, SosyalBen Vakfı’nın uzun süreli atölye çalışmalarını 7-13 yaş aralığındaki çocuklarla buluşturacak olan Beceri Geliştirme Merkezi; çocukların problem çözmelerine, kendilerini ifade etmelerine, özgüven gelişimlerine ve birbirlerinden öğrenmelerine fırsat tanıyacak. Uzmanların hazırladığı okul sonrası atölye çalışmaları ile çocuklar oyun, spor, icat, resim ve tarım alanında beceriler kazanabilecek. Deprem öncesi dönemde bu alanlardaki becerilerini keşfetmiş çocukların da tekrar hatırlayarak ve geliştirerek, onları korumasına imkân yaratılacak.

“Etkiyi Büyüten, Birleştirici Bir Platform”

SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, Beceri Geliştirme Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, bölgede uzun süreli çalışmalar yapabilmenin ve birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti. Çiftçi şöyle konuştu: “Beceri Geliştirme Merkezi ile çocuklara belirsizlik ortamlarında bile becerilerini keşfedip geliştirebilecekleri bir merkez sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu merkez, çocukların becerilerini keşfetmeleri ve deprem öncesi keşfettikleri becerilerini koruyabilmesi için çok kıymetli fakat bunun da ötesinde bölgede çocuklar için uzun vadeli bir psikososyal destek anlamına geliyor. Aynı zamanda Türkiye’nin güçlü markalarının, topluma bir arada ve daha güçlü şekilde nasıl etki edebileceğini gösteren birleştirici bir platform görevi de üstleniyor. Hatay’daki Beceri Geliştirme Merkezimizi, Serinyol Dayanışma Derneği’nin ve Adıyaman’daki Beceri Geliştirme Merkezimizi ise ÇİMKO’nun yerleşkesinde, bizlere açtıkları alanlarda hayata geçiriyoruz. Bu dayanışma çok kıymetli. Etkimizi birlikte büyütebilmekten mutluluk duyuyoruz.” 

Beceri Geliştirme Merkezi’nin destekçi markalarından Çimko CEO’su Dr. Önder Kırca; “Çimko olarak ülkemizde ekonomik değer yaratmanın yanında sosyal ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak anlamlı adımlar atmayı her zaman önceliklendiriyoruz. Geçtiğimiz yıl faaliyet gösterdiğimiz bölgede meydana gelen üzücü felaketin etkilerini azaltmak, yaralarımızı birlikte sarmak için üzerimize düşen sorumlulukla çalışmaya devam ediyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için SosyalBen Vakfı ile açtığımız Beceri Geliştirme Merkezi de bunlardan biri.  Tüm çocukların keyifle vakit geçirecekleri, sosyalleşebilecekleri, becerilerini keşfedip geliştirebilecekleri bir ortamı hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Mavi CMO’su Serpil Berkan, projeye yönelik değerlendirmesinde, “Geçtiğimiz yıl SosyalBen Umut Tırı’yla birlikte deprem bölgesindeki çocuklara umut olmak için yola çıkmış, 9 farklı ilde yüzlerce gönüllüyle on bine yakın çocuğa ulaşmıştık. Çocukların, depremden etkilenen şehirlerin yeniden inşasında çok önemli olduğuna inanıyoruz. Hayata geçirilen atölyelerde karşılaştığımız birbirinden yetenekli çocuklar bunun en güzel kanıtıydı. Bugün de SosyalBen’in bölgedeki çalışmaları kalıcı hale getirmek amacıyla kurduğu Beceri Geliştirme Merkezi’nin ana destekçileri arasında yer alarak, bu konuda önemli bir adım daha atıyoruz. Bölgede, umudu çocuklarla birlikte yeşertmeye devam ediyoruz. Ece’ye ve tüm gönüllü ekibe çok teşekkürler” dedi.

Çalışmalarının temelini “Ortak Değer Yaratma” yaklaşımıyla şekillendirdiklerini, fayda yaratacak sürdürülebilir çalışmalara odaklandıklarını vurgulayan Nestlé Türkiye Pazarlama ve İletişim Direktörü Başak Ünal, “Geçtiğimiz yıl yaşadığımız depremin hemen ardından, Türkiye’nin en sevilen çocuk markalarından Nesquik ile Hatay ve Kahramanmaraş’ta uzun vadede bölgeye katkı sağlayacak ‘Nesquik Umut Parkı’ projesini SosyalBen Vakfı iş birliğinde hayata geçirdik. Bu yıl da bölgedeki çocuklarımız için desteğimizi genişletmeye karar vererek, Nesquik markamız ile SosyalBen Beceri Geliştirme Merkezi’ndeki oyun atölyesini sahiplendik. Biliyoruz ki, bu merkez sayesinde depremden etkilenen çocuklar güvenli bir oyun alanına sahip olabilecek, oyunun iyileştirici gücüyle bir araya gelebilecek. ‘Oyun oynamak her çocuğun hakkıdır’ diyerek çıktığımız bu yolculukta, SosyalBen Beceri Geliştirme Merkezi aracılığıyla çocuklarla buluşmaktan ve onların yaşamına dokunmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Vestel Marka İletişim, Deneyim & İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Osman Badur, şunları söyledi: “SosyalBen Vakfı tarafından kurulan ‘Beceri Geliştirme Merkezi’nin destekçileri arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl tüm Türkiye’yi derinden sarsan deprem sonrası Vestel olarak, çatısı altında faaliyet gösterdiğimiz Zorlu Holding ve Grup şirketlerimizle birlikte etkilenen illere yardım için seferber olduk. Bugüne kadar bölgeye elimizdeki tüm imkanlarla yardım etmek için çalıştık. Şimdi de Hatay ve Adıyaman’da depremden etkilenen çocukların yeteneklerini keşfedip geliştirmelerine imkân tanımak için BEGEM’deki spor atölyelerine desteklerimizi sunuyoruz. Vestel bugüne kadar, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olmanın bilinciyle; sosyal fayda sağlamaya ve toplumun gelişimine katkı sunmaya odaklandı. Bu anlayışla uzun yıllardır spora, kadınlara ve gençlere fırsat eşitliği yaratacak projelere destek veriyoruz. Bu kapsamda hayata geçirilen bu projenin bölge halkı için son derece anlamlı ve faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Şirket olarak sunduğumuz desteğin yanında diğer bir anlamlı konu ise Zorlu Holding kurumsal gönüllülük programı Kıvılcımlar Hareketi’nin gösterdiği yoğun ilgi ve destek oldu. Vestel olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ederken, gönüllü çalışma arkadaşlarımız Kıvılcımlar da proje boyunca dönem dönem bölgede çocuklara destek olacaklar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gelişmeleri Yakala ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!